Ostatni czas nie jest łatwy dla osób, które posiadają kredyty w bankach. Kilka dni temu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Aktualne główna stopa referencyjna w naszym kraju jest na poziomie 4,5 procent. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie była to ostatnia podwyżka i jeszcze w tym roku czekają nas kolejne.
Podwyżki stóp procentowych
Wiele osób, korzystając z bardzo dobrych warunków, w kwietniu 2020 roku zdecydowało się skorzystać z kredytu hipotecznego. Wtedy wydawało się, że jest to doskonały moment. Nikt jednak nie spodziewał się tego, co wydarzyło się później. Z powodu wciąż rosnącej inflacji i sytuacji na świecie, Rada Polityki Pieniężnej już po raz siódmy, w krótkim czasie, zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. I tak z poziomy 0,50% w kwietniu 2020 roku, główna stopa referencyjna skoczyła aż do 4,5%. Ostatnia podwyżka mogła się okazać dla wszystkich niezwykle zaskakująca. Wbrew prognozą zdecydowano się podnieść stopy nie o 50 a o 100 punktów bazowych. To najwyższa z dotychczasowych podwyżek, wcześniej decydowano się na podniesienie maksymalnie o 75 punktów bazowych. Oczywiście wraz z podwyżkami stóp procentowych, kredytobiorcą rosną raty kredytów. Szacuje się, że wiele osób już niedługo może płacić ratę dwukrotnie większą niż na samym początku spłacania kredytu. Dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych, jednak zwykli kredytobiorcy również narażeni są na podwyżki. I chociaż zapowiadano, że stopa referencyjna nie przekroczy 4,5%, już teraz wiadomo, że w niedługim czasie może zostać podniesiona nawet do 6%.
Czy kredytobiorcy mogą liczyć na pomoc?
Od pewnego czasu wszyscy zastanawiają się, czy kredytobiorcy otrzymają jakąkolwiek pomoc w związku z tak dużymi podwyżkami stóp procentowych. Przeprowadzono nawet badania, żeby sprawdzić, jakie zdanie na ten temat mają Polacy. Okazuje się, że wielu z nich jest za tym pomysłem. Ostatnio coraz częściej słychać o tarczy antystopowej, która miałaby ułatwić kredytobiorcom spłacanie zobowiązań. Jednak do tej pory nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie.