Sezon jesienny to doskonały czas na przyrządzenie domowej nalewki z kasztanów, niezwykle cennego i wielofunkcyjnego specyfiku. Ekstrakty alkoholowe z roślin i owoców są od stuleci wykorzystywane dla swoich leczniczych właściwości, co potwierdzają liczne badania naukowe. A więc kiedy warto skorzystać z dobrodziejstwa nalewki z kasztanów?
Kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum), należący do rodziny mydleńcowatych, jest drzewem pierwotnie pochodzącym z obszarów około Morza Śródziemnego. Ze względu na swój estetyczny wygląd, kasztanowiec rozprzestrzenił się na terenie całego kontynentu europejskiego. W Polsce szacuje się, że obecnie rośnie około pół miliona tych drzew, część z nich ma status dzikich. Jest to znacząca liczba, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w krajach takich jak Albania, Bułgaria czy Grecja gatunek ten jest uznawany za zagrożony wyginięciem.
Na szczęście, w Polsce nie mamy problemu z dostępem do brązowych owoców kasztanowca, nawet w dużych ilościach. Stanowią one nie tylko atrakcyjną ozdobę jesieni, ale także cenne źródło substancji leczniczych. Warto podkreślić, że w medycynie naturalnej wykorzystuje się zarówno nasiona, czyli popularne kasztany ukryte w szorstkich skorupkach, jak i korę, kwiaty oraz niedojrzałe owoce.