Osoby, które pełnią rolę opiekunów członków rodziny z niepełnosprawnością, mogą być uprawnione do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Istotną zmianą, która nastąpi od początku 2024 roku, będzie wzrost kwoty tego świadczenia. Jakie jeszcze nowości przewidują zmienione regulacje i kto odczuje korzyści wynikające z nowych przepisów?
Świadczenie pielęgnacyjne to forma wsparcia finansowego przysługująca osobom odpowiedzialnym za opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. O prawo do takiego świadczenia mogą ubiegać się tylko te osoby, których podopieczni zostali uznani za niepełnosprawnych najpóźniej do momentu ukończenia 18 roku życia lub podczas nauki w szkole lub uczelni wyższej, jednak nie później niż do momentu osiągnięcia przez nich 25 roku życia.
W myśl art. 17 Ustawy o świadczeniach rodzinnych, od roku 2024 wsparcie w postaci świadczenia pielęgnacyjnego będzie mogło zostać przyznane dla szerszego grona osób, niż dotychczas. Wśród osób uprawnionych do otrzymania tego typu wsparcia znajdą się:
- rodzice osoby z niepełnosprawnością,
- osoby, które są zobowiązane do płacenia alimentów,
- małżonkowie,
- faktyczni opiekunowie,
- rodziny zastępcze,
- osoba odpowiedzialna za prowadzenie rodzinnych domów dziecka,
- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub dyrektor interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.