Dziś, gdy stajemy przed półką w aptece pełną setek preparatów na grypę, przeziębienie czy różnego rodzaju bóle, możemy poczuć się przytłoczeni. Na dodatek lekarze zalecają coraz więcej specjalistycznych środków dla pacjentów zmagających się z różnymi dolegliwościami. Te wszystkie leki często kończą w naszych domowych apteczkach i błędnie uważane są za całkowicie bezpieczne. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet najprostszy lek może stać się zagrożeniem, jeżeli zostanie połączony z innym preparatem farmaceutycznym. Aby zapewnić bezpieczeństwo całej rodzinie warto wiedzieć, które leki nie powinny być łączone ze sobą!
Substancje czynne zawarte w lekach mają na celu poprawę naszego stanu zdrowia lub złagodzenie objawów różnych chorób. Jednak mogą one działać inaczej, kiedy zostaną połączone z innymi substancjami, zarówno naturalnymi jak i syntetycznymi. Mogą wtedy wywoływać niepożądane i niebezpieczne dla zdrowia reakcje.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje negatywnych interakcji leków na organizm z powodu dodatkowych czynników. Najczęściej spotykanym jest interakcja między różnymi medykamentami. Im więcej różnych preparatów przyjmuje pacjent, tym większe jest ryzyko niepożądanych reakcji. Zgodnie z danymi naukowców, już stosowanie czterech różnych leków jednocześnie może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia takich reakcji. Co więcej, według danych amerykańskich, aż 64% wszystkich wizyt u lekarza kończy się przepisaniem recepty.
Drugim typem interakcji są te, które występują między lekami a pokarmem lub napojami. W naszej diecie znajduje się wiele substancji wywołujących określone reakcje fizjologiczne – na przykład kofeina, która pobudza nasz organizm, czy alkohol, który działa odurzająco. Efekty tych substancji mogą nakładać się na działanie leków lub z nimi kolidować. Najczęściej skutkuje to zmniejszeniem terapeutycznego efektu leku, choć w skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia.
Ostatnim rodzajem interakcji są te, które występują między lekami a konkretnymi chorobami. Przykładem mogą być nadciśnienie, nowotwory czy choroby nerek, które nie pozwalają na stosowanie pewnych leków. Niewiele osób wie, że lek taki jak ibuprofen, postrzegany jako bezpieczny, nie powinien być stosowany przez osoby z astmą czy zatruciem nerek!