Garam Masala – tajniki wszechstronnej przyprawy z Indii

Indyjska kuchnia, znana z bogactwa aromatycznych dodatków, nie wyobraża sobie funkcjonowania bez garam masali. Ta przyprawa, o rosnącej popularności w Polsce i na świecie od kilkunastu lat, nie tylko zachwyca wyjątkowym smakiem. Dodatkowo, przysługuje jej zaleta możliwości samodzielnego przygotowania według indywidualnych preferencji. Czy jednak wiemy do czego służy garam masala i jakie składniki zawiera? Jak stworzyć własne kompozycje tej wszechstronnej przyprawy?

Nazwa garam masala w języku hindi, należącym do grupy indoaryjskich języków indoeuropejskich, oznacza “gorącą przyprawę”. Jest to specjalnie skomponowana mieszanka ziół i przypraw, charakterystyczna dla tradycyjnej kuchni indyjskiej. Termin „masala” lub „massala” używany jest do opisu takich właśnie aromatycznych kompozycji.

Wśród różnorodnych rodzajów masali, wyróżnić można kilka najpopularniejszych. Masala ćaj służy do przygotowania pachnącej indyjskiej herbaty wykorzystując różne proporcje kardamonu, cynamonu, imbiru i goździków. Tandoori masala, o nazwie pochodzącej od „tandori” – pieca w kształcie garnka, to pikantna i ostra mieszanka, wykorzystywana do nacierania i marynowania mięsa. Zawiera m.in. cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon, imbir, chilli i pieprz cayenne. Panch masala natomiast, stosowana głównie jako dodatek do warzyw, zawiera zestaw całych nasion: kminu rzymskiego, czarnuszki (lub kminku czarnego), gorczycy czarnej, anyżu (lub kopru włoskiego), kozieradki.

Sama garam masala nie posiada ściśle określonej receptury – ilość i rodzaj składników zależy wyłącznie od gustu osoby ją tworzącej. Wiele rodzin indyjskich przekazuje z pokolenia na pokolenie własne metody przygotowywania tej mieszanki przypraw. Różnią się one zarówno proporcją składników, jak i sposobem ich uprażenia.