Dieta Daniela, popularnie znana również jako dieta dr Dąbrowskiej, jest metodyką żywieniową. Ta kontrolowana strategia głodówki ma na celu oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn i wspomożenie poprawy stanu zdrowia. Stosowanie tej diety opiera się na mechanizmie nazywanym odżywianiem wewnętrznym. Czas trwania diety jest ustalony na maksymalnie 40 dni, podczas których zaleca się spożywanie jedynie warzyw i niesłodkich owoców. Chociaż dieta ta może przyczynić się do znacznej utraty wagi, wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. efektu jo-jo. Ze względu na jednolity jadłospis, dieta Daniela może prowadzić do pewnych niekomfortowych skutków ubocznych.
Dieta Daniela jest również rozpoznawalna pod innymi nazwami, takimi jak głodówka oczyszczająca lub dieta dr Dąbrowskiej. To specyficzne podejście do odżywiania i czyszczenia organizmu trwa maksymalnie 40 dni. Jego główne cele to oczyszczanie organizmu z toksyn oraz pobudzanie naturalnych mechanizmów zdrowienia. Nazwa diety pochodzi od postaci biblijnej – Daniela, który mieszkał na dworze Nabuchodonozora II. Wybierając dietę opartą na warzywach i owocach kosztem wyrafinowanych potraw, mięsa i wina, Daniel utrzymywał doskonałe zdrowie i długowieczność.
Podczas stosowania diety Daniela dozwolone jest spożywanie wyłącznie warzyw i wybranych niewielce słodkich owoców. Można też pić wodę, herbaty ziołowe i rozcieńczone soki. Wartość kaloryczna tej diety nie przekracza 800 kcal i często pokrywa jedynie 25% zapotrzebowania organizmu na energię. Kluczowym elementem tej kontrolowanej głodówki jest pobudzenie mechanizmów tzw. odżywiania wewnętrznego, znanej jako autofagia. Jest to stan, gdzie komórki ciała odżywiają się uszkodzonymi białkami, złogami, bliznami itp., jak również tkanką tłuszczową. To z kolei prowadzi do oczyszczania organizmu i poprawy zdrowia.
W przypadku niedostatku glukozy, która jest głównym źródłem energii dla mózgu, energia wytwarzana jest z tych składników. Dieta Daniela jest trudna do przestrzegania i wymaga dużej dyscypliny. W pierwszych dniach mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak utrzymujące się uczucie głodu, zimno, pogorszenie samopoczucia, osłabienie czy trudności z koncentracją. Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie dr Ewy Dąbrowskiej, główną korzyścią płynącą z diety jest poprawa stanu zdrowia, wyników badań, możliwość odstawienia leków oraz rozwoju charakteru.