Debata na temat tego, czy należy umyć zęby przed pierwszym posiłkiem dnia, czy po nim, jest niekończąca. Część ludzi wybiera opcję umycia zębów tuż po wstaniu, podczas gdy inni upierają się przy myciu zębów po spożyciu śniadania. Higiena jamy ustnej może wydawać się prosta, ale tak naprawdę jest to dość skomplikowane zagadnienie. W tym artykule wyjaśniamy najlepszy czas na umycie zębów – czy lepiej robić to przed czy po śniadaniu. Poruszamy również tematykę utrzymania higieny jamy ustnej po ekstrakcji zęba, po wymiotach oraz po konsumpcji kawy.
Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami dentystów, powinniśmy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, w tym raz bezpośrednio przed snem. Do czyszczenia powinno używać się pasty zawierającej fluor, a cały proces nie powinien trwać krócej niż dwie minuty. Zaleca się użycie miękkiej szczoteczki do zębów, niezależnie od tego, czy jest to model manualny, czy elektryczny – wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.
Problemem staje się jednak określenie najlepszego czasu na umycie zębów…
Czy lepiej to robić przed czy po śniadaniu? Opinie stomatologów są jasne – zęby powinno się myć zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed spożyciem posiłku. Powód jest prosty – podczas snu w jamie ustnej rozwijają się bakterie odpowiedzialne za próchnicę, które w nocy mają idealne warunki do namnażania. To właśnie one powodują rano nieprzyjemny smak i zapach z ust. Aby chronić zęby, powinniśmy jak najszybciej usunąć te bakterie ze swojej powierzchni.
Dodatkowo, wielu z nas lubi słodkie śniadanie lub bogate w węglowodany. Dodanie cukru do środowiska pełnego bakterii jest jak podsycanie ognia. Z drugiej strony, umycie zębów pastą z fluorem tworzy na nich ochronną warstwę i dodatkowo stymuluje wydzielanie śliny, która również chroni szkliwo.
Warto jednak pamiętać, że szczotkowanie zębów po posiłku też jest możliwe, ale tylko jeśli odczekamy odpowiednią ilość czasu. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologów, powinniśmy odczekać minimum 30 minut, a idealnie nawet 60 minut.
Wiele spożywanych przez nas produktów ma kwaśny odczyn, który może osłabić mineralną emalię zębów. Nie mówimy tylko o cytrusach i sokach owocowych, ale także o suszonych owocach w płatkach śniadaniowych, pieczywie czy słodkich wypiekach. Cukier w połączeniu ze śliną tworzy kwas, który podnosi pH w ustach. Bezpośrednio po posiłku umycie zębów, nawet najmiększą szczoteczką, może powodować uszkodzenia szkliwa. Nawet niewielkie ubytki mogą otworzyć drogę do bakterii powodujących próchnicę.
Niszczące działanie na szkliwo ma również kawa. Tutaj pojawia się pytanie, czy lepiej jest umyć zęby przed konsumpcją kawy, aby chronić je przed przebarwieniami. Dentyści jednak nie zalecają tego – wręcz przeciwnie. Najlepiej jest umyć zęby przed wypiciem kawy i poczekać co najmniej pół godziny po jej spożyciu przed myciem zębów.