Najbardziej zadziwiające pustynie na naszej planecie

Pustynie są niewątpliwie czymś więcej niż jedynie sferą piasku. Stanowią dom dla rozmaitych form życia, zarówno roślin jak i zwierząt, a także kryją w sobie oszałamiające krajobrazy. Mimo swego surowego charakteru oferują wspaniałe atrakcje, które nie mają swojego odpowiednika w żadnym innym miejscu na Ziemi – od zapierających dech w piersiach białych przestrzeni Arktyki po afrykańskie wydmy o odcieniu ochry.

Mojave/USA
Jest to najmniejsza pustynia kontynentu amerykańskiego, która rozciąga się na powierzchni 124 tys. km² i umiejscowiona jest w południowo-wschodniej części Kalifornii. Obejmuje także fragmenty Nevady i Arizony. Północna granica pustyni Mojave styka się z chłodną pustynią Great Basin, a jej południe z Sonorą – najbardziej upalną pustynią Ameryki Północnej. Dolina Śmierci to jeden z najbardziej niegościnnych zakątków pustyni Mojave, gdzie temperatury latem mogą przekraczać 50 °C. Jej najbardziej rozpoznawalnym punktem są wydmy Kelso, które powstały pod wpływem wiatru wiejącego z południowego wschodu i mają oczarowujący złoto-różowy kolor. Roślinność jest tutaj bardzo skąpa, występuje zaledwie kilka gatunków, takich jak Parkinsonia florida, Justicia californica i tzw. drzewo Jozuego (Joshua tree), które jest najbardziej charakterystyczne dla tego miejsca. Mojave jest również domem dla Parku Stanowego Valley of Fire oraz wielu miast i muzeów, w tym Las Vegas, co sprawia, że jest popularnym celem turystycznym.

Sonora/USA
Ta pustynia obejmuje tereny Arizony, Kalifornii i Meksyku. Jest to krajobraz pełen endemitów – żyją tutaj ponad 60 gatunków ssaków, 20 płazów, 100 gatunków gadów, 20 gatunków ryb, 350 gatunków ptaków oraz aż 2000 gatunków roślin. Niektóre z nich nie występują nigdzie indziej na świecie, np. kaktus saguaro czy już wcześniej wspomniane drzewo Jozuego. Sonora jest najgorętszą oraz drugą pod względem powierzchni pustynią Ameryki Północnej – latem temperatura może dojść nawet do 48 stopni Celsjusza. Teren ten jest również miejscem, które wiele plemion rdzennych Amerykanów nazywa swoim domem.

Atakama/Chile
Atakama to najsuchsza pustynia na świecie, która rozciąga się na powierzchni 104 741 km² w północnym Chile. Jest to miejsce praktycznie pozbawione opadów – w niektórych rejonach nigdy nie zanotowano deszczu. Średnio rocznie spada tam tylko 1 milimetr opadów. Dla porównania, Atakama jest 50 razy bardziej sucha niż Dolina Śmierci w Kalifornii. W Andrach i chilijskim paśmie przybrzeżnym, które otaczają tę pustynię, wilgotne powietrze nie jest w stanie przedostać się na jej obszar. Gleba jest tam więc sucha i niemalże pozbawiona życia. Niespodziewanie, geologia Atakamy bardzo przypomina warunki panujące na Marsie, dlatego NASA korzystała z tej pustyni do testowania sprzętu przeznaczonego na misje na Czerwoną Planetę. Wysokość nad poziomem morza, czyste niebo i brak zanieczyszczeń sprawiają, że Atakama to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji kosmosu. Na tym terenie znajdują się trzy międzynarodowe obserwatoria.