Enigmatyczne sekrety Laponii – krainy wiecznego śniegu i niskich temperatur

Na pierwszy rzut oka, Laponia może wydawać się miejscem monotonnym – zasypywanym bezustannie śniegiem, gdzie termometry pokazują często temperaturę sięgającą aż minus 40 stopni. Jednakże, jest to dalekie od prawdy. Ta magiczna kraina skrywa w sobie mnóstwo nieodkrytych jeszcze tajemnic, które warto jest poznać.

Laponia leży na obszarze północnym, za kręgiem polarnym. Ciągnie się od Norwegii, przechodząc przez terytoria Szwecji i Finlandii, do najbardziej północnych regionów Rosji. Jest to rozległa wyżyna, której wysokość wynosi od 300 do 400 metrów n.p.m. Jedynie pojedyncze wzgórza mogą się wznosić na wysokość około 800 metrów n.p.m., charakteryzujące się łagodnymi zboczami bez nagłych urwisk i ostrych grani.

Przyroda Laponii pozostaje dziewicza i jest chroniona przez system parków narodowych. W tym północnym zakątku świata, gdzie przez kilka miesięcy słońce nie schodzi za horyzont, można spotkać stada reniferów spacerujące po drogach oraz samotne, smukłonogie łosie. W namiotach zamieszkanych przez rdzennych mieszkańców, sami określających siebie jako Saami, można zaznać chwili wytchnienia i ogrzać się przy filiżance gorącej kawy czy herbaty.