Coraz częściej ludzie szukają alternatywnych metod leczenia, pragnąc złagodzić ból i dyskomfort związany z wieloma schorzeniami. Akupunktura, choć wzbudza niekiedy kontrowersje, stanowi jedną z takich metod. Znana od wieków, ta technika polega na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami, co ma wpływ na układ energetyczny organizmu i pomaga przywrócić jego równowagę.
Akupunktura jest elementem chińskiej medycyny naturalnej. Wiąże się z przekonaniem o istnieniu sieci nerwów łączącej określone miejsca na skórze z konkretnymi obszarami wewnątrz ciała. Nakłucie takiego punktu na skórze ma stymulujący wpływ na powiązane z nim miejsce w organizmie. Technika ta nie jest nowością – jest znana i praktykowana od ponad 5 tysięcy lat na Dalekim Wschodzie (Chiny, Mongolia, Japonia). Początkowo do nakłuwania skóry wykorzystywano ostre szpikulce, następnie „igły” zrobione z kamienia, kości lub bambusa. Z czasem zaczęto używać igieł z brązu, żelaza, stali, a nawet złota i srebra.
Zgodnie z chińską tradycją, energia życiowa przepływająca przez system dróg wewnątrz ciała, zwanych meridianami, jest wspomagana poprzez stymulację określonych punktów na ciele. Gdy meridiany są zablokowane lub zakłócona jest równowaga energii, pojawiają się schorzenia. Akupunktura polega na stymulacji pewnych punktów na ciele co wpływa na równowagę biochemiczną i fizjologiczną organizmu. Przy tym wszystkim, warto pamiętać, że do przeprowadzania terapii akupunkturą uprawniony jest tylko odpowiednio przeszkolony lekarz.
Chociaż wiele osób obawia się bólu związanego z nakłuwaniem igłami, sama procedura nie jest bolesna. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać niekomfortowe poczucie uszczypnięcia, które jednak szybko mija.
Akupunktura pomaga w łagodzeniu różnych schorzeń, ale nie leczy ich bezpośrednio. Stymulacja konkretnych obszarów skóry poprawia przepływ krwi do powiązanego z nimi narządu, co pobudza organizm do większego dotlenienia i ukrwienia narządów wewnętrznych. Efektem tego są między innymi: poprawa krążenia, utrata wagi, złagodzenie bólu, rozluźnienie mięśni oraz poprawa samopoczucia i odporności. Jednakże, akupunktura nie jest skuteczna przy chorobach przewlekłych, nowotworach, czy zaburzeniach układu immunologicznego.
Akupunktura ma największy sens wtedy, gdy jest stosowana na początku choroby. Można nią zniwelować niektóre schorzenia lub znacznie zmniejszyć ich nasilenie. Lista dolegliwości, na które akupunktura wywiera pozytywny wpływ, obejmuje takie problemy jak choroby dróg oddechowych, oczu, układu krążenia, wrzody żołądka i dwunastnicy, bóle głowy i migreny, choroba Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół bolesnego barku oraz niektóre dolegliwości ginekologiczne i urologiczne. Akupunktura pomaga też w leczeniu zespołów bólowych emocjonalnych oraz niweluować mdłości związane z chemioterapią.
Wymieniając przeciwwskazania do stosowania tej metody, należy podkreślić, że akupunktura nie jest odpowiednia dla osób cierpiących na ostre i przewlekłe choroby zakaźne i zapalne, z wysokim OB, zespołem niewydolności układu krążenia, układu oddechowego, wątroby i nerek. Nie powinny jej stosować też kobiety w ciąży i karmiące piersią.