Alarmujące dane o śmiertelności z powodu zapalenia płuc w Polsce w okresie zimowym

Statystyki dotyczące umieralności z powodu zapalenia płuc w sezonie zimowym w Polsce są niepokojące. Specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych ostrzegają, że liczba osób, które co miesiąc tracą życie na skutek tej choroby, często przekracza 3,5 tys. Dodają jednak, że istnieje skuteczna metoda profilaktyki – szczepienia.

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, zapalenie płuc stanowi poważne zagrożenie. Rocznie dotyka ono blisko 450 mln osób, co stanowi około 7% ludności globu. Notuje się przy tym dużą liczbę zakażeń w krajach o niższym poziomie rozwoju.

Według danych epidemiologicznych, liczba osób umierających z powodu zapalenia płuc w Polsce systematycznie rośnie. Informacje pochodzące z Centrum e-Zdrowia pokazują, że w 2023 roku odnotowano ponad 27 tysięcy takich zgonów. W porównaniu do 2019 roku, kiedy liczba umierających wynosiła około 12 tysięcy rocznie, stanowi to znaczny wzrost. Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej z najwyższą śmiertelnością z powodu tej choroby.

Okres zimowy to czas, w którym obserwuje się szczególnie duży wzrost liczby zgonów na zapalenie płuc. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że liczba zgony cz sto dochodzi do 3,5 tys. miesięcznie.

Zapalenie płuc stanowi szczególne zagrożenie dla dzieci poniżej piątego roku życia oraz osób powyżej 65 roku życia. W skali globalnej aż 15% wszystkich zgonów wśród najmłodszych jest spowodowanych właśnie tą chorobą.

Typowe objawy zapalenia płuc u dorosłych to wysoka gorączka, mokry kaszel, znaczne zmęczenie, duszności, bóle klatki piersiowej, dreszcze oraz bóle mięśni, stawów i głowy. U małych dzieci objawia się ono przyspieszonym, świszczącym oddechem i wymiotami.