Wszyscy wiemy jak ważną funkcję w naszym organizmie pełni skóra. Możemy ją uznać za zewnętrzną tarczę. Jednak zdarza się, że skóra pada ofiarą różnych chorób, które potrafią być bardzo uciążliwe, a czasami nawet wstydliwe. Jedną z chorób objawiających się swędzeniem, pieczeniem i ogólnym dyskomfortem jest atopowe zapalenie skóry. Tę chorobę możecie kojarzyć również pod nazwą egzema lub wyprysk atopowy. Jakie są jej przyczyny? Po jakich charakterystycznych objawach możemy ją poznać? Tego dowiecie się z tego artykułu. Podpowiemy również jakie są sposoby leczenia tego uciążliwego schorzenia.
Jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy AZS?
Lekarze dermatolodzy na całym świecie wciąż badają atopowe zapalenie skóry. Do tej pory nie jest do końca jasne jakie mogą być przyczyny tej choroby. Najczęściej występuje ona u dzieci, jednak absolutnie nie oznacza to, że nie może się przytrafić również osobie dorosłej. Wśród możliwych przyczyn wymieniane są czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Lekarze jednogłośnie twierdzą, że najbardziej narażone są osoby mieszkające w mieście, ponieważ to tam występuje największe zanieczyszczenie powietrza. Egzemę mogą powodować również różnego rodzaju alergeny oraz zakażenia bakteryjne. Rozwojowi choroby sprzyjają także wahania temperatur oraz ciągły stres. A jakie są charakterystyczne objawy choroby? Przede wszystkim są to silne swędzenie skóry, jej zaczerwienienie i nasilona suchość, a także pojawienie się drobnych grudek. Do objawów jest zaliczane również swędzenie skóry po silnym wysiłku, a także zmiany na skórze przypominające rybią łuskę.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Niestety wciąż nie odkryto lekarstwa, które w pełni wyleczyłoby chorobę. Możemy ją jedynie zaleczyć i ograniczyć ilość zmian skórnych do minimum. Żeby rozpocząć leczenie, musimy udać się do dermatologa, który postawi ostateczną diagnozę i dobierze odpowiednie metody leczenia. Należy pamiętać, żeby nigdy nie próbować leczyć się samemu, ponieważ może dojść do nasilenia objawów. Dermatolog może wprowadzić terapię immunosupresyjną, która ma wysoką skuteczność w walce z AZS. Kiedy połączymy ją z odpowiednią pielęgnacją i postaramy się unikać czynników nasilających objawy, efekty leczenia będą naprawdę zadawalające.