W Lubuskim zaobserwowano fenomenalną liczbę nietoperzy. Konkretniej, w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, badacze odnotowali obecność 38 594 przedstawicieli tych skrzydlatych ssaków reprezentujących 9 gatunków. Jest to o 800 osobników więcej niż podczas poprzedniego rekordu z 2008 roku.
Coroczna procedura zliczania nietoperzy hibernujących w podziemiach oraz wolno stojących obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) miała miejsce 10-11 stycznia 2015 r. Zadanie to powierzono grupie chiropterologów, którzy pracowali pod nadzorem dr inż. Jana Cichockiego, natomiast całość działań koordynował Michał Stopczyński z Biura Ekspertyz Przyrodniczych Ekologic.
Szacunki przeprowadzone podczas weekendu wykazały dominację nocka dużego (Myotis myotis) wśród hibernujących nietoperzy. Liczebność tego gatunku była ewidentnie najwyższa i wyniosła 29 111 osobników, co stanowi kolejny rekord. Widoczne były także nocki rude i nocki Natterera. Zanotowano również obecność kilku gacków brunatnych oraz mopków.
Analiza wyników sugeruje, że od dekady populacja nietoperzy hibernujących w podziemiach oraz wolno stojących obiektach MRU utrzymuje się na stabilnym poziomie. To jest dowód na doskonały stan siedlisk oraz brak poważnych zagrożeń dla nietoperzy w trakcie ich zimowego odpoczynku.
Zebrane dane będą niezwykle przydatne w planowaniu działań na rzecz ochrony tych ssaków, szczególnie gatunków objętych ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Nietoperek PLH080003.
Powtarzane co roku liczenie nietoperzy jest realizowane na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.