Jeżeli kierowca nie użyje kierunkowskazu w odpowiednim momencie, na przykład w reakcji na znak P-8c, może zostać ukarany mandatem. Nieprzestrzeganie tego przepisu jest często notowane przez policję na rondach i drogach z pierwszeństwem łamanym. Ale kiedy dokładnie powinniśmy sygnalizować zmianę kierunku, a kiedy nie jest to konieczne?
Wielu kierowcom sprawia trudności prawidłowe korzystanie z dźwigni kierunkowskazu, która znajduje się po lewej stronie od kierownicy. Częstym błędem jest zapominanie o włączaniu migaczy lub ich niewłaściwe używanie. Zdarza się, że wykroczenia są popełniane bez świadomości, z powodu braku znajomości przepisów. Ale jakie kwestie są najważniejsze do zapamiętania? Jak wysoki jest mandat za brak sygnalizacji zamiaru wykonania manewru? I jakie „pułapki” najczęściej stanowią problem dla kierowców?
Prawo o ruchu drogowym mówi wiele o używaniu kierunkowskazów. Szczególnie ważny jest art. 22., pkt. 5., zawierający kluczowe informacje na ten temat: kierowca jest zobowiązany do wcześniejszego i jasnego sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, a po wykonaniu manewru natychmiastowego zaprzestania sygnalizacji.
Interpretacja art. 22. jest jasna – kierunkowskaz ma informować o zamiarze wykonania manewru, a nie o samym manewrze. Często kierowcy ignorują ten przepis i włączają migacz dopiero w momencie skrętu. To nie ma sensu – kierunkowskaz powinien sygnalizować zamiar, a nie same działanie, np. zjazdu z ronda, zmiany pasa czy skrętu na skrzyżowaniu.
W przypadku drogi z pierwszeństwem sprawa może wydawać się prosta – jeśli planujemy skręt, używamy kierunkowskazu. Ale „pułapki” dotyczące stosowania migaczy potrafią sprawić problemy niektórym kierowcom, szczególnie jeśli chodzi o znaki T-6, które wskazują przebieg drogi z pierwszeństwem. Wielu kierowców zakłada niewłaściwie, że jeżeli jadą drogą główną, nie muszą sygnalizować manewru, nawet jeśli ta prowadzi na przykład w prawo lub w lewo. Ale to jest błąd – zawsze powinniśmy sygnalizować skręt, korzystając z migacza, nawet jeśli mamy pierwszeństwo przejazdu na danej drodze. Ta informacja jest bardzo ważna dla innych kierowców i nasza pozycja na drodze nie zwalnia nas z tego obowiązku.