Częstotliwość występowania zaparć wynika najczęściej z niewłaściwych nawyków żywieniowych oraz niedostatecznej aktywności fizycznej, która wpływa na poprawę funkcjonowania systemu trawiennego. Zaparcia mogą także sygnalizować obecność różnego rodzaju schorzeń, takich jak nowotwory jelita grubego, hemoroidy lub choroby tarczycy. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się dieta bogata w błonnik. Kiedy występują problemy z wypróżnieniem lub dolegliwości brzuszne, warto unikać produktów prowokujących wzdęcia.
Zaparcia są jednym z najpowszechniejszych problemów ze strony układu pokarmowego. Szczególnie często dotykają kobiety, osoby starsze i otyłe. Są również uciążliwym objawem ciąży, co nierzadko wiąże się z pojawieniem się hemoroidów.
Niewłaściwie skomponowana dieta jest główną przyczyną zaparć. Niskie spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych skutkuje niedostatkiem błonnika w codziennym menu. Ograniczony dostęp do tych składników utrudnia prawidłowy przepływ treści jelitowej. Dodatkowo zaparcia mogą być wynikiem niewystarczającej ilości spożywanych płynów.
Znaczący wpływ na pojawianie się problemów z wypróżnieniem ma również brak aktywności fizycznej, co jest często efektem siedzącego trybu życia lub koniecznością, jak na przykład ograniczone możliwości ruchowe czy konieczność pozostania w łóżku ze względu na podeszły wiek. Zbyt mała aktywność ruchowa sprawia, że proces przemieszczania masy w jelitach przebiega wolniej, co skutkuje zaparciami.
Problemy z regularnym wypróżnieniem mogą być także oznaką różnych chorób – zarówno tych poważnych, jak i mniej niebezpiecznych, ale niewygodnych (głównie dotyczących układu pokarmowego).