Peeling kwasowy – droga do odmłodzonej i zregenerowanej skóry

Peeling kwasowy jest uznawanym zabiegiem kosmetologicznym, którego podstawą jest użycie kwasu, dopasowanego do naturalnego pH klienta, na uprzednio oczyszczonym obszarze skóry. Dobór stosownego kwasu jest uzależniony od typu skóry oraz jej specyficznych wymagań, a profesjonaliści w dziedzinie kosmetologii mają do dyspozycji liczne rodzaje tych substancji. Każdy z tych procesów jest realizowany pod czujnym okiem doświadczonego specjalisty.

W swym najprostszym znaczeniu, peeling kwasowy jest kosmetykiem aplikowanym bezpośrednio na skórę z zamiarem uszkodzenia wybranych warstw naskórka, usuwania obumarłych komórek oraz wywoływania niewielkich uszkodzeń skóry. Kluczowe jest, aby nie mylić peelingów kwasowych z enzymatycznymi czy mechanicznymi. Te pierwsze są przeważnie realizowane w specjalistycznym salonie kosmetologicznym i nie powinny być wykonywane samodzielnie w domowym zaciszu bez odpowiedniego przygotowania. Peelingi kwasowe mogą działać na różnorakich poziomach – począwszy od bardzo powierzchownego, poprzez średnio głęboki, a skończywszy na peelingach o działaniu głębokim.

W kontekście tych najbardziej powierzchownych peelingów, one usuwają nawet do 15 warstw komórek od warstwy rogowej aż po warstwę kolczystą. Przykładowo, takie działanie mają kwas trójchlorooctowy (TCA) w stężeniu 5-10%, kwas glikolowy 30-50%, 14% kwas salicylowy czy też 14% kwas mlekowy w 95% etanolu. Efektem takiego peelingu jest uszkodzenie całego naskórka powyżej jego warstwy podstawnej. Pozostałe peelingi kwasowe mogą działać na poziomie średnio głębokim albo głębokim, zasługując skórę właściwą aż do warstwy brodawkowatej lub siateczkowatej.

Bazowe wskazania do realizacji peelingów powierzchownych to między innymi fotostarzenie skóry, początkowe szkody posłoneczne, trądzik, piegi, plamy soczewicowate, ostudę, przebarwienia pozapalne i powierzchowne blizny potrądzikowe. Nawet pojedynczy zabieg prowadzi do złuszczania naskórka i cienkowania warstwy rogowej. Szereg zabiegów umożliwia dodatkowo poprawę stanu skóry właściwej, obserwując zwiększenie produkcji kolagenu i glikozaminoglikanów. Peelingi o intensywnym działaniu są polecane dla głębokich zmarszczek, blizn potrądzikowych i nasilonych zmian posłonecznych.

Peeling chemiczny, będący jednym z rodzajów kosmeceutyków, to substancja chemiczna, którą nakłada się na skórę w celu kontrolowanego niszczenia części albo całego naskórka oraz skóry właściwej. Efektem tego procesu jest złuszczanie i eliminacja powierzchownych uszkodzeń, a następnie regeneracja nowych tkanek. W skórze właściwej następuje wzmożona produkcja kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej.