Polska populacja niedźwiedzi brunatnych dynamicznie rośnie – Podkarpacie to główne ich siedlisko

Możemy zaobserwować stały wzrost liczby niedźwiedzi brunatnych w Polsce. Szczególnie zauważalny jest ten trend w regionie podkarpackim, gdzie obecnie żyje aż 130 tych majestatycznych zwierząt, co stanowi niemal 90% ogółu polskiej populacji niedźwiedzi.

Ten dynamiczny wzrost liczby tych drapieżników na terenie naszego kraju to efekt procesu trwającego już od około czterdziestu lat. Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, przypomniał, że zaledwie w latach 70-tych ubiegłego stulecia na terenie Bieszczad mogliśmy natknąć się jedynie na około 20 osobników. Ta liczba wzrosła do 50 po kolejnych dwudziestu pięciu latach, a następnie podwoiła się w ciągu następnej dekady.

Rzecz jasna, nie zawsze sytuacja niedźwiedzi w Polsce wyglądała tak korzystnie. Jak podaje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, kiedyś te imponujące zwierzęta można było spotkać praktycznie w całym kraju. Niestety, systematyczne polowania i niszczenie ich naturalnego środowiska doprowadziły do drastycznego zmniejszenia ich populacji.

Dzisiaj główne siedliska niedźwiedzi brunatnych to Bieszczady, Tatry oraz okolice Babiej Góry. Szacuje się, że na południowo-wschodnich terenach Polski mieszka już około 130 tych drapieżników.

Warto jednak zaznaczyć, że dokładne oszacowanie liczby niedźwiedzi brunatnych w Polsce to wyzwanie. Ich skryty tryb życia, zdolność do pokonywania dużych dystansów, a także migracje poza granice Polski – na Słowację i Ukrainę – utrudniają precyzyjne ustalenie liczebności tej populacji.