Nie ulega wątpliwości, że właściciele domów jednorodzinnych mają więcej możliwości wprowadzania innowacyjnych rozwiązań służących ochronie środowiska, takich jak recykling wody deszczowej czy instalowanie paneli słonecznych. Jednakże mieszkanie w bloku nie wyklucza prowadzenia ekologicznego trybu życia. Można dokonywać codziennie świadomych decyzji, które są korzystne dla naszej planety, nawet mieszkając w niewielkiej kawalerce.
Zgodnie z danymi Eurostatu, aż 41% obywateli Polski zamieszkuje bloki mieszkalne. Choć odsetek ten systematycznie maleje, to nadal jest on na znacząco wysokim poziomie. Tym samym, miliony osób każdego dnia podejmuje decyzje, które mają bezpośredni wpływ na stan naszego naturalnego otoczenia i atmosfery ziemi. Jak więc można prowadzić ekologiczny tryb życia, zamieszkując blok?
Jednym z kluczowych aspektów ekologicznego stylu życia jest oszczędzanie wody. Niestety wiele łazienek – również tych znajdujących się w blokach – charakteryzuje się dużym marnotrawstwem tego cennego surowca. Pierwszym krokiem powinno być naprawienie wszelkich nieszczelności, które mogą przeciekać nawet litr wody na godzinę. Duże straty wody powodują też kapiące krany czy baterie prysznicowe.
Drugim istotnym elementem jest zmiana nawyków – niezbędnym staje się zakręcanie wody podczas mycia zębów czy namydlania się pod prysznicem. Prysznic, mimo że jest bardziej oszczędny niż kąpiel w wannie, nie powinien trwać dłużej niż potrzeba – pięciominutowy natrysk zużywa 75-90 litrów wody, podczas gdy dziesięciominutowy już ponad 160 l. Oszczędzanie wody jest możliwe również podczas mycia naczyń w kuchni – pełna zmywarka działająca w trybie ekologicznym to najlepsza opcja, ale jeżeli jej nie posiadamy, warto myć naczynia w zlewie napełnionym wodą, a nie pod bieżącym strumieniem.
Większość energii wykorzystywanej w Polsce pochodzi z paliw kopalnych, co oznacza, że każdy zużyty kilowat przyczynia się do emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, warto zastąpić tradycyjne żarówki tymi energooszczędnymi lub diodami LED. Warto także zainwestować w punktowe oświetlenie, umożliwiające czytanie, naukę czy oglądanie telewizji przy minimalnym zużyciu energii. Ważne jest także, aby nie zostawiać świateł zapalonych bez potrzeby i korzystać jak najwięcej ze światła naturalnego.
Sprzęt AGD to kolejny obszar, gdzie można oszczędzać energię. Przy zakupie lodówki, pralki, suszarki czy zamrażarki warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na trwałość i energooszczędność urządzenia. Powinniśmy wybierać sprzęt oznaczony klasą energetyczną A+, A++ lub A+++. Mądry zakup to jednak dopiero początek – równie ważne jest prawidłowe korzystanie z urządzeń, np. nie otwieranie lodówki bez potrzeby, prać pełne ładunki w niskich temperaturach czy suszyć pranie na swieżym powietrzu, jeśli tylko mamy taką możliwość.