Karnawał to okres, gdy często bawimy się do późna, nie oszczędzając alkoholu. Niestety, następstwa takiego rozrywkowego stylu życia są często bardzo uciążliwe. Być może zastanawiasz się, jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami kaca? Odpowiedź na to pytanie niedawno odkryli naukowcy z Korei, a ich spostrzeżenia zostały opublikowane w „Journal of Food Science”.
Badacze podczas swoich badań stwierdzili, że objawy kaca mogą zostać złagodzone dzięki specjalnym substancjom zawartym w ekstrakcie ze szparagów. W tym celu przeprowadzono analizę składników młodych pędów i liści szparagów w Instytucie Medycznym i Uniwersytecie Narodowym Jeju w Korei. Zbadano wpływ tych składników na komórki ludzkiej wątroby. Wyniki były zaskakujące – substancje zawarte w szparagach mogą nie tylko złagodzić objawy kaca, ale także chronić komórki wątroby!
Dr Kim, główny badacz tego projektu podkreślił: „Uszkodzenie komórek przez toksyny było znacznie mniejsze po zastosowaniu ekstraktu z liści i pędów szparagów.”. Na podstawie badań okazało się również, że liście szparagów zawierają więcej aminokwasów i związków mineralnych niż pędy.
Kolejne odkrycie to stwierdzenie, że szparagi to doskonały środek na stres oksydacyjny w wątrobie i skutki kaca. Związki zawarte w szparagach stymulują enzymy, które przyspieszają rozkład alkoholu w organizmie, łagodząc tym samym objawy kaca.
Szparagi są warzywem, które spożywane jest na całym świecie. Od dawna są też stosowane w medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwnowotworowe. Oprócz tego mają działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i moczopędne. Dodatkowo, poprawiają pamięć i koncentrację.
Niestety, sezon szparagowy zaczyna się dopiero pod koniec kwietnia, trwa do połowy czerwca. W karnawale nie ma jeszcze szparagów, więc jak poradzić sobie z kacem podczas tych hucznych zabaw?
Oto kilka sprawdzonych metod: picie dużych ilości wody mineralnej czy filtrowanej wspomaga oczyszczanie organizmu; sok pomidorowy lub zupa krem z pomidorów i bazylii uzupełnią poziom potasu; miód rozpuszczony w letniej wodzie z dodatkiem soku z cytryny dostarczy witamin i glukozy; należy unikać środków przeciwbólowych, które choć zmniejszają ból głowy, mogą podrażniać już narażoną na działanie alkoholu śluzówkę żołądka; zimny prysznic pobudza krążenie krwi, a soki owocowe uzupełniają zapasy witaminy C; o odpowiednią ilość snu dbać trzeba szczególnie, ponieważ to on przyspiesza regenerację organizmu; liść laurowy pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust; lekkostrawne śniadanie po imprezie to owoce lub porcja zupy kremu z warzyw; przez cały dzień można popijać herbatę miętową; na mdłości dobry jest imbir, jako dodatek do zupy, soku warzywnego lub jako napar; kasza gryczana lub warzywa strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca czy groch, uzupełnią niedobory magnezu i dostarczą niezbędnych węglowodanów.