Sauna – dar Fińskiej tradycji o niezwykłych właściwościach, działaniu na zdrowie i różnorodności rodzajów

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak korzystać z sauny? Sauna ma wiele zalet – nie tylko poprawia urodę, ale także oczyszcza ciało, polepsza samopoczucie, hartuje organizm i poprawia krążenie. Właściwe korzystanie z sauny może znacznie polepszyć kondycję naszego organizmu. Kluczowe jednak jest, by wiedzieć, jak często i jak długo należy korzystać z sauny, aby przyniosła nam korzyści, a nie szkodziła.

Historia sauny jest niezwykle fascynująca. Mimo że Finlandia liczy niespełna 5 milionów obywateli, to liczba saun przekracza 3 miliony – co jest imponujące. Sauny są w tym kraju ważnym elementem życia codziennego, a ich tradycja sięga około 2000 lat p.n.e. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sauna ma tak długą historię. Najstarsze sauny były jaskiniami przykrytymi skórą zwierząt – służyły nie tylko do relaksu, ale także do przetrwania.

Pierwsze sauny zostały stworzone pod ziemią. Kamienie ogrzewane ogniem utrzymywały ciepło w jaskini przez całą noc. Ludzie, aby się ogrzać, polewali te kamienie wodą, co generowało parę. Sauny służyły różnym celom – były kuchniami, łazienkami, szpitalami. Z czasem zaczęto je postrzegać jako miejsca święte i uwierzyło się, że mają magiczne moce.

W średniowieczu tradycyjne jaskinie saunowe przekształciły się w domowe sauny. Stosowano w nich takie same techniki jak wcześniej, na przykład wypełnianie pomieszczenia dymem czy biczowanie brzozowymi gałązkami. Tradycja saun przeniknęła też do innych kultur, wpływając na powstanie popularnych łaźni m.in. w świecie islamu czy Azji. Wizyta w łaźni przez wiele stuleci była integralną częścią codziennego życia ludzi.

W epoce oświecenia sauna wyszła z mody. Była postrzegana jako zabytek starego porządku. Jednak współczesna nauka udowodniła, że korzystanie z sauny niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, co przyczyniło się do jej ponownego odkrycia i powrotu do łask.