Badania pokazują, że wielu Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Żyjemy od wypłaty do wypłaty, nie odkładając na przyszłość. Może to być spowodowane stosunkowo niskimi zarobkami i wysokimi kosztami życia. Jednak brak oszczędności często spędza nam sen z powiek. Jak się okazuje, żeby zgromadzić chociaż niewielką sumę pieniędzy nie musimy odkładać dużych kwot co miesiąc. Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy, dzięki którym praktycznie nie odczujemy, że pewną kwotę odkładamy na przyszłość. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji, jak skutecznie oszczędzać pieniądze.
Zanim zaczniesz oszczędzać, określ plan działania
Ustalenie konkretnego planu działania pomoże nam oszczędzić założoną kwotę. Dobrze jest zacząć całe przedsięwzięcie od określenia celu. Wybierzmy sobie realną kwotę, którą jesteśmy w stanie oszczędzić. Nie musimy od razu zakładać dużych sum. Zacznijmy od małych kwot, na konkretne rzeczy, na przykład na weekendowy wyjazd z rodziną. Gdy już mamy określony cel, powinniśmy przeanalizować nasz budżet domowy. Zapisać sobie dokładnie na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Gdy spiszemy nasze wydatki, może okazać się, że część z nich była zupełnie niepotrzebna. Często mamy tendencję do wydawania pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Z pewnością są rzeczy, z których możemy zrezygnować, na przykład częste jedzenie na mieście, czy też kupowanie kolejnych ubrań, gdy nasza szafa ledwo się domyka. Żeby nasze oszczędzanie było skuteczne, powinniśmy wyrobić w sobie poprawne nawyki. Żeby zwiększyć oszczędności, możemy też poszukać dodatkowego źródła dochodu. Znaleźć sobie pracę na weekendy, lub zajęcie, które możemy wykonywać zdalnie, po godzinach normalnej pracy. Wtedy całą dodatkowo zarobioną kwotę pieniędzy możemy odkładać na przykład na konto oszczędnościowe. Jeśli do tej pory byliśmy w stanie żyć bez tych pieniędzy, oznacza, że spokojnie możemy je odkładać.
Małe sumy mogą stworzyć wielką kwotę
Ciekawym sposobem na oszczędzanie może być założenie domowej skarbonki. Możemy do niej wrzucać na przykład 10 zł tygodniowo. Takiego wydatku z pewnością nie odczujemy, a po pewnym czasie, gdy zajrzymy do skarbonki może się okazać, że uzbierała nam się całkiem pokaźna kwota. Jeśli często płacimy gotówką, możemy również odkładać resztę z zakupów. Rzadko się zdarza, żeby kwoty, które płacimy w sklepie były równe, więc wydaną nam przez kasjerkę resztę możemy wrzucać właśnie do skarbonki. Tak jak w poprzednim przykładzie, po czasie możemy uzbierać niezłą sumę.