Skwalan i skwalen: Ich właściwości, zastosowanie oraz oddziaływanie na zdrowie ludzkie

Skwalan jest wysoce nasyconym węglowodorem, który pochodzi od skwalenu poprzez proces nasycenia wszystkich jego podwójnych wiązań chemicznych. Jego naturalną formą jest ciecz, zaś najczęściej jest on spotykany w sebum – tłuste wydzieliny skóry człowieka. Rzadziej natomiast, można go znaleźć w innych postaciach, co stanowi zasadniczą różnicę w porównaniu do skwalenu.

Początki przekształcania skwalenu w skwalan datują się na rok 1916, kiedy to naukowcom udało się go uwodornić. W tamtym okresie, surowcem do produkcji skwalanu było olej z wątroby rekina, co jednak budziło wiele kontrowersji o charakterze ekologicznym. W związku z tym, na przestrzeni XXI wieku nastąpiła zmiana i skwalan zaczął być produkowany na masową skalę za pomocą innych surowców – ryżu, trzciny cukrowej oraz oliwy z oliwek.

Obecnie najczęściej stosowanym procesem produkcji skwalanu jest fermentacja cukrów pochodzących z trzciny cukrowej. Do tego celu wykorzystuje się genetycznie modyfikowane drożdże, które umożliwiają przekształcenie cukru w izoskwalen. Następnie, poprzez proces uwodornienia, uzyskuje się skwalan.