Choć często jest mylony z bardziej popularnym olejkiem z pomarańczy, olejek mandarynkowy jest jednak zupełnie unikalnym produktem o specyficznych właściwościach terapeutycznych. Pochodzi bowiem od mandarynki (Citrus reticulata), która jest niepowtarzalnym członkiem rodziny cytrusów. Co istotne, olejek ten ma znaczące zastosowanie w pielęgnacji skóry.
Stanowi on najbardziej słodki spośród wszystkich olejków cytrusowych, jednak jednocześnie jest najbardziej łagodny w działaniu. W szerokiej gamie produktów aromaterapeutycznych można znaleźć olejek pochodzący z niedojrzałych mandarynek oraz olejek klementynkowy, wydobywany z klementynki (Citrus x clementina), będącej hybrydą pomarańczy i mandarynki. Obydwie te odmiany mają zbliżone właściwości i zastosowanie. Olejek mandarynkowy jest produkowany przez zimne tłoczenie skórek dojrzałych owoców, które są uprawiane przede wszystkim na plantacjach w południowej części Europy, a szczególnie we Włoszech, Hiszpanii i na Cyprze.
Konsystencja olejku mandarynkowego jest zbliżona do wody, a jego barwa jest żółta. Skład olejku jest podobny do innych olejków cytrusowych, choć proporcja składników jest nieco inna. Głównym komponentem jest limonen, który stanowi 74,7% zawartości (Viuda-Martos, 2008) i działa jako silny antyoksydant, przeciwdziała stanom zapalnym oraz stresowi. Drugim istotnym składnikiem jest gamma-terpinen (15,7%), który wykazuje silne działanie antybiotyczne przeciwko wielu patogenom ludzkim. W składzie olejku znajduje się również alfa-pinena (2,75%), która posiada właściwości przeciwzapalne i antyrakowe.
Zgodnie z zasadami aromaterapii, olejek mandarynkowy skutecznie zwalcza smutek i stres. Poprawia nastrój, dodaje energii i optymizmu oraz pomaga odprężyć się przed snem. W praktyce fizjologicznej rekomendowany jest jako środek zaradczy na bóle głowy oraz bóle mięśni spowodowane skurczami. Masaże z użyciem olejku mandarynkowego mogą poprawić krążenie krwi i limfy oraz łagodzić ból w okolicy podbrzusza.
Ciekawe rezultaty przyniosły zaawansowane badania naukowe (Boughendjioua, 2017), które wykazały, że olejek mandarynkowy posiada właściwości antyoksydacyjne i efektywnie redukuje wolne rodniki. Choć nie jest on tak skuteczny jak witamina C (kwas askorbinowy) w działaniu antyoksydacyjnym, to jednak wykazuje umiarkowaną skuteczność w hamowaniu rozwoju takich drobnoustrojów jak Enterobacter faecalis, Klebsiella oxytoca oraz różnych szczepów gronkowców.
Olejek pochodzący z zielonych mandarynek posiada szczególnie korzystny wpływ na układ nerwowy oraz wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i oddechowego.