Normalnym zjawiskiem jest fakt, że ciśnienie krwi ulega zmianom w ciągu dnia. Na jego wartość wpływa nasza pozycja ciała, aktywność fizyczna, spożywane pokarmy i płyny, stres, a także pory dnia. Najniższe wartości ciśnienia krwi obserwujemy podczas nocnego wypoczynku, jednak rano ciśnienie skokowo wzrasta.
Patologiczne niedociśnienie może wynikać z różnych sytuacji, które spotykają nas w codziennym życiu. Przykładem może być odwodnienie. Brak odpowiedniej ilości wody powoduje zmniejszenie objętości krwi a co za tym idzie – spadek ciśnienia tętniczego. Podobne efekty daje zbyt długie poszczenie, które prowadzi do poważnego niedoboru glukozy we krwi. Wystąpienie hipotensji obserwuje się również u osób z niedoborem witaminy B12 i żelaza, cierpiących na anemię – ich szpik kostny nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej liczby czerwonych krwinek.
Niskie ciśnienie krwi może również wynikać z utraty znacznej ilości krwi, np. w wyniku wypadku lub krwawienia podczas operacji. Istotnymi czynnikami pogłębiającymi problem są także choroby serca i zastawek, które zakłócają rytm pracy serca. Częstymi przyczynami są również zaburzenia hormonalne, takie jak niewydolność tarczycy lub kory nadnerczy (choroba Addisona), a czasami także cukrzyca, podczas której poziom glukozy we krwi gwałtownie maleje.
Wreszcie, dość częstą przyczyną niskiego ciśnienia krwi są leki przyjmowane do leczenia innych schorzeń. Do grupy obniżających ciśnienie preparatów zalicza się m.in. leki moczopędne, alfa-blokery, beta-blokery, niektóre antydepresanty, a także leki stosowane w chorobie Parkinsona oraz w terapii zaburzeń erekcji.
Nawiasem mówiąc, niedociśnienie jest bardzo częstym i naturalnym objawem towarzyszącym ciąży. Powoduje go rozszerzenie naczyń krwionośnych w organizmie matki i przekierowanie części krwi do płodu. Wszystko to prowadzi do omdleń i zawrotów głowy, które najczęściej pojawiają się w pierwszych tygodniach drugiego trymestru ciąży.