Jeżeli doświadczasz uciążliwego uczucia palenia w przełyku, które jest typowym objawem zgagi, ziołowe napary mogą okazać się skutecznym domowym rozwiązaniem. Naturalne właściwości różnych ziół, takich jak rumianek, rdest wielokwiatowy czy kminek, przygotowane w postaci herbat mogą pomóc nie tylko złagodzić objawy zgagi, ale także zapobiec ich powrotowi po spożyciu posiłków. Rumianek jest szczególnie wartościowy, ponieważ oprócz leczenia zgagi pomocny jest również w łagodzeniu innych problemów związanych z niestrawnością. Dla kobiet w ciąży, które często cierpią na zgagę, pomocne mogą okazać się herbata z imbiru, prawoślaz czy kwiat lipy.
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zgaga jest wynikiem osłabienia lub niewłaściwej pracy mięśni zwieracza przełyku. Zgaga rozwija się gdy treść pokarmowa cofa się z żołądka do przełyku. Sok żołądkowy zawiera kwas solny, ale żołądek jest chroniony przed jego negatywnymi efektami dzięki obecności ochronnej błony śluzowej. Gdy jednak ten kwas dostaje się do przełyku, który nie ma takiej bariery ochronnej, powoduje podrażnienie, które objawia się jako palenie w przełyku. Niektóre osoby doświadczają tak silnych objawów zgagi, że utrudnia to normalne życie.
Wiele czynników może przyczynić się do wystąpienia zgagi. Może to być nadmierna ilość spożywanych posiłków, szczególnie tych bogatych w tłuszcze i węglowodany, nadużywanie ostrych przypraw oraz konsumpcja dużej ilości kwaśnych potraw. Używki, niektóre leki, ciągły stres czy zaparcia mogą również prowadzić do zgagi. Choć na rynku dostępne są różne lekarstwa farmaceutyczne skierowane na zwalczanie zgagi, warto najpierw rozważyć wypróbowanie naturalnych metod, włączając do diety zioła przeciwdziałające zgadze.